A programozás komoly agymunka, ebben kérdés nélkül megegyezhetünk.

Az viszont talán már kevésbé egyértelmű, hogy segíthet csökkenteni az Alzheimer vagy akár a demencia kialakulásának kockázatát.

  • Dr. Evy Woumans a kétnyelvűság hatásait vizsgálta az Alzheimerrel összefüggésben, ahol arra jutott, hogy a két vagy több nyelvet beszélők agya aktívabb, “edzettebb”, így ellenállóbb, akár az Alzheimerrel szemben is.
  • Prof. Janet Siegmund azt vizsgálta, hogy mely agyi területek aktiválódnak egy kódrészlet értelmezése közben és arra jutott, hogy a programnyelv és a beszélt nyelv értelmezéséhez ugyanazokra az agyi területekre van szükség, tehát hasonló a két folyamat. Kódolás során is aktiválódnak az agy azon területei, amik felelősek a nyelv megértéséért, a probléma megoldásért, a tanulásért és a memóriáért.

(Arról nem is beszélve, hogy a programozás komplex feladat, ami az agy különböző területeit is összekapcsolja: gyakorlatilag olyan, mintha konditerembe küldenéd az agyadat.)

(https://kilthub.cmu.edu/articles/journal_contribution/Understanding_Understanding_Source_Code_with_Functional_Magnetic_Resonance_Imaging/6626357 )

Következhet ebből, hogy a programnyelvek tanulás ugyanúgy jótékony hatással lehet az agyra, mint a természetes nyelvek tanulása? Nos, nagyon úgy tűnik, hogy igen. 

Természetesen vannak különbségek, hiszen a programnyelvek csak írásban értelmezhetőek szemben a beszélt nyelvekkel, de ahogyan az agy számára az értelmezési folyamat, úgy a tanulási folyamat is nagyon hasonló:

  • megtanuljuk az alapokat, amelyekből összeállítjuk az első mondatokat/utasításokat,
  • majd gyakorlással egyre jobbak leszünk és egyre szofisztikáltabb módon tudjuk kifejezni magunkat.

A programnyelvek folyamatosan fejlődnek, változnak, reagálnak a technológia fejlődésére, így tanulnivaló mindig lesz.

Ha belevágsz a programozásba, biztosítva van az élethosszig tartó “sport” az agyad számára, hogy idősebb korodban is friss maradj szellemileg, így nagyobb eséllyel kerül el az Alzheimer vagy akár a demencia.

Szóval hajrá! A programozás lehet új hobbi, karrier, vagy akár az egészségmegőrzés része is!  

Ha edzésprogramot keresel az agyadnak, mi itt vagyunk.